Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Życie klubowe » Działalność » życie klubowe » Nasze korzenie
W 2006 roku podpisana została umowa o współpracy (jumelage) między LC Poznań Polska a LC Hannover Eilenriede z Republiki Federalnej... więcej
20/10/2006
W 2004 roku podpisana została umowa o współpracy ( jumelage) między LC Poznań Polska a LC Dresden Carus z Republiki Federalnej... więcej
20/05/2004
Lions Clubs … mało kto o nich słyszał w Polsce przed rokiem 1989. Dowiedzieliśmy się o nich dzięki szwedzkiemu Ruchowi Pomocy Poszkodowanym w Czasie II... więcej
10/04/1989

Nasze korzenie

Lions Clubs … mało kto o nich słyszał w Polsce przed rokiem 1989. Dowiedzieliśmy się o nich dzięki szwedzkiemu Ruchowi Pomocy Poszkodowanym w Czasie II Wojny Światowej, który już w roku 1961 w parku przy Szpitalu Rehabilitacyjnym w Poznaniu zbudował tzw. Domek Szwedzki z pełnym wyposażeniem dla osób niepełnosprawnych.
W 1981 roku gdy sytuacja w służbie zdrowia była dramatyczna, wielu szwedzkich Lionów przywoziło do Domku Szwedzkiego sprzęt rehabilitacyjny, materiały do zabiegów operacyjnych, a nawet klisze do zdjęć RTG, wspomina prof. Kazimiera Milanowska, specjalista ds. rehabilitacji (dla Lionów: Ziuta). W latach 1982-85 szpital w dużej mierze funkcjonował w oparciu o pomoc ze Szwecji.
Pomocą i kontaktami szwedzkich Lionów z Polską kierował od 1981 roku Lennart Sandberg, pełniący w 1988 roku również funkcję prezydenta LC Brakne Hoby. Poprosił on Ziutę, by zainicjowała ruch Lions w Polsce. Nie był to przypadek, cele Lionizmu są bowiem zbieżne z ideami rehabilitacji - pomagać ludziom i służyć potrzebującym, wspomina Ziuta z uśmiechem.  W roku 1988 Ziuta rozpoczęła wraz z mężem Zbyszkiem, organizację pierwszego Lions Clubu w Polsce.
Pierwszy prezydent LC Poznań Polska, a później pierwszy gubernator Okręgu 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions dr Franciszek Wilamowski, 10 lat temu, wspominał to tak: Latem 1988 roku odwiedził mnie dr Zbigniew Milanowski, mój starszy kolega z lat szkolnych, który zaprosił mnie do tworzenia męskiego klubu Lions w Poznaniu. Dr Milanowski wiedział, że od 1968 roku okresowo pracuję jako lekarz w Szwecji i znam język. Jesienią 1988 poznałem dr Erlanda Patrikssona i Lennarta Sandberga, naszego późniejszego Guiding Liona, to od nich dowiedziałem się jak działają kluby.
Dr Wilamowski nie dowierzał, by ówczesne władze pozwoliły na rejestrację stowarzyszenia. Szwedzi zapewniali jednak, że polskie MSZ nie zgłasza sprzeciwu i rzeczywiście rejestracja w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu została przeprowadzona bez większych trudności. Tak powstał, 22 kwietnia 1989, pierwszy polski, męski klub Lions – LC Poznań Polska, który istnieje do dzisiaj.
Na czarter klubu do Poznania przybył Prezydent Światowy The International Association of Lions Clubs Austin P. Jennings z małżonką. W swoim przemówieniu wspomniał, że widział się w Rzymie z Janem Pawłem II, który błogosławi klubowi. Jak ważne było to wydarzenie dla szwedzkich Lionów, niech stanowi fakt, że król Karol XVI Gustaw wystosował do prezydenta Wilamowskiego telegram z gratulacjami. Król  nazywany jest w Szwecji opiekunem Lionów.
9 marca 1991 roku odbył się czarter pierwszego w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej, żeńskiego klubu Lions – LC Poznań Patria, którego członkiem została Kazimiera Milanowska, a pierwszym prezydentem Krystyna Szmeja, późniejszy gubernator Okręgu 121 Polska.
Jestem członkinią LC Poznań Patria od chwili założenia. Dziś ze względu na stan zdrowia jestem Członkinią Honorową – kończy naszą rozmowę zadowolona ze spełnionej misji Lion Ziuta.

Lena Stryjska
Lions Club Poznań Patria