Jesteś tutaj: Home » O Klubie » Historia

Historia Klubu

Wieczór inauguracyjny klubu odbył się 22 kwietnia 1989 r. (rejestracja 6.04.1989 r.). Mentorem klubu był Lennart Sandberg, a klubem wprowadzającym LC Bräkne Hoby ze Szwecji.
W latach 80. ubiegłego wieku, prof. Kazimiera Milanowska nawiązała kontakt ze szwedzkimi lionami, którzy przyjeżdżali do Instytutu Ortopedii i Rehabilitacji AM w Poznaniu z pomocą charytatywną. Jako kobieta nie mogła założyć klubu, ponieważ była to wówczas organizacja męska. Jej mąż dr Zbigniew Milanowski w 1988 r. nawiązał kontakt ze swoim kolegą dr Franciszkiem Wilamowskim pracującym wówczas w Szwecji i namówił go do nawiązania kontaktu z tamtejszymi klubami. Rozpoczęły się rozmowy sondażowe z przedstawicielami LC Bräkne Hoby, które doprowadziły do powstania pierwszego polskiego klubu – LC Poznań Polska.
Oficjalna rejestracja klubu oraz charter ceremony odbyła się w schyłkowych latach PRL, co nadawało jej swoistego klimatu – powstawała struktura, której centrala znajdowała się w USA. Na uroczystość przyleciał International President Austin P. Jennings.

Dobór członków klubu odbywał się również w specyficzny sposób – nie była to grupa związana towarzysko, ale w pewien sposób wybrana. Pierwszych kilka lat działalności klubu to nieustanne wizyty przedstawicieli klubów z całego świata, którzy zafascynowani nowym klubem w tej części świata przesyłali pomoc, którą klub rozprowadzał wśród potrzebujących.
Dopiero następne lata pozwoliły członkom klubu na wypracowanie własnego stylu pracy i zdobywania środków na działalność charytatywną. Przez klub przewinęło się kilkadziesiąt osób. W 1990 r. klub wyczarterował pierwszy Leo Club Poznań. Byli członkowie założyli kolejny LC Poznań Rotunda.
Pierwszym gubernatorem Okręgu 121 został Franciszek Wilamowski. Kolejnym gubernatorem Okręgu 121 w kadencji 2002-2003 został Jan Pikulski. Kolejny członek naszego klubu Marek Napiontek w latach 2009-2013 był redaktorem naczelnym czasopisma „Polski Lion”.
Lata 90. były okresem największej aktywności klubu. Obecnie Klub liczy tylko 8 członków i przeżywa okres mniejszej aktywności.
Od 1989 r. klub zrealizował wiele projektów. Były to m.in.: przekazanie karetki pogotowia Fiata Ducato przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych Instytutowi Ortopedii i Rehabilitacji AM w Poznaniu (dar LC Herning z Dani); przekazanie ruchomego laboratorium do badań zanieczyszczeń środowiska Akademii Rolniczej w Poznaniu; transporty leków, odzieży i żywności dla Polonii na Litwie organizowane przez klub (1990-1991); transport żywności i odzieży dla Domu Opieki nad Dziećmi w Kobylnicy k/Poznania; dotacje dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach k/Poznania; transport odzieży i żywności dla Domu z Upośledzeniem Umysłowym w Pakówce; dotacje dla Towarzystwa Pomocy Bezdomnym im. Brata Alberta oraz na Hospicjum dla Chorych na Raka im. Św. Jana Kantego w Poznaniu; dotacje dla: Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo, Domu Małego Dziecka w Gnieźnie, Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Kuchni Społecznej Caritas w Poznaniu oraz dla Zarząde Wojewódzkiego PCK w Poznaniu.
W latach1994-1995 klub realizował m. in. Projekt Kiekrz - budowa 3 pawilonów na terenie Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Poznaniu-Kiekrzu we współpracy z klubami holenderskimi LC Veendam, LC Dekanaalstreek, LC Hoogezand, LC Mussel-Kanaal, LC Stocktern, LC Winstroten. Wartość wykonanych prac i zebranych środków przez LC Poznań Polska wyniosła 161.422 zł.
W 1999 r. klub zorganizował nadzwyczajny koncert charytatywny z udziałem Wiesława Ochmana, Elżbiety Stengert, Magdaleny Idzik oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej (zebrano 12.000 zł, za które zakupiono sprzęt dla Szpitala Rehabilitacyjnego w Kiekrzu) – w ramach obchodów 10-lecia ruchu Lions w Polsce.
Od 2001 r. i później klub angażował się m. in.: w naprawę i rozdział akumulatorowych wózków inwalidzkich niepełnosprawnych i pensjonariuszy domów opieki społecznej w Pakówce i Łężyczkach przy współpracy Fundacji Św. Jadwigi; dofinansowanie dożywiania dzieci oraz pomoc medyczną w Szkole Podst. nr 48 w Poznaniu; dofinansowanie Klubu „Hyperklub” zrzeszającego osoby chore na cukrzycę; opiekę nad Szpitalem Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Poznaniu-Kiekrzu; pomoc przy zakupie i wykonaniu protezy dla Ukraińca Siergieja Khamyka.
W 2011 r. został zorganizowany turniej squasha w MY SQUASH w Poznaniu. Zebrane pieniądze przekazano dla Wielkopolskiego Ośrodka Alzheimerowskiego na zakup aparatu EKG o wartości 2.500 zł. Rok 2012 przyniósł kontynuację turnieju squasha w MY SQUASH w Poznaniu. Zebrano ok. 2.000-3.000 zł na zakup sprzętu dla Wielkopolskiego Ośrodka Alzheimerowskiego.
18 lutego 2014 r. - wraz z LC Poznań New Design – Lioni z LC Poznań Polska zaangażowali się w udział w przedstawieniu CZERWONY KAPTUREK na oddziale Kliniki Onkologii Pediatrycznej UAM w Poznaniu - przekazanie gier, maskotek dla małych pacjentów oraz materiałów plastycznych ( kredki, malowanki, pisaki, farbki itp.).
W 1990 r. LC Poznań Polska wyczarterował pierwszy klub LEO Poznań.
W 2004 r. podpisano Jumelage z LC Dresden – Carus (Niemcy), a w 2006 r. - Jumelage z LC Hannover Eilenriede (Niemcy).
Źródłami pozyskiwania funduszy są zbiórki pieniężne i z organizacji imprez charytatywnych. Łączna, przybliżona wartość udzielonej pomocy przez Klub w latach 1989-2014: ok. 260.000 zł.

Marek Napiontek
LC Poznań Polska