Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Działalność prospołeczna » Działalność » działalność charytatywna
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! W lipcu tego roku dzięki współpracy 10 klubów Lions ufundowany został kolejny dar dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka... więcej
18/07/2016
12 grudnia 2015 roku o godzinie 17:00 w kościele Paulus Kirche w Hanowerze rozpoczął się jeden ze szczególnie... więcej
12/12/2015
W 1999 roku - z okazji 10-lecia ruchu Lions w Polsce - LC Poznań Polska zorganizował koncert charytatywny z udziałem Wiesława Ochmana, Elżbiety... więcej
10/05/1999
Dzięki współpracy LC Poznań Polska z klubami holenderskimi: LC Veendam, LC Dekanaalstreek, LC Hoogezand, LC Mussel-Kanaal, LC Stocktern, LC... więcej
10/10/1995
W 1990 roku LC Poznań Polska przekazał Instytutowi Ortopedii i Rehabilitacji Akademii Medycznej w Poznaniu karetkę pogotowia - Fiata Ducato -... więcej
10/05/1990

Dar dla podopiecznych Ośrodka w Owińskach - lipiec '2016

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

W lipcu tego roku dzięki współpracy 10 klubów Lions ufundowany został kolejny dar dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach o wartości 19.600 zł.
Tym razem zakupiliśmy SPRZĘT UŁATWIAJĄCY KOMUNIKACJĘ z dziećmi i młodzieżą z wielorakimi sprzężeniami. A takie dzieci od dłuższego już czasu trafiają pod skrzydła ośrodka. Takie, które bez specjalistycznej opieki pedagogicznej i sprzętu odcięte są od
 świata. Dyrekcja placówki i pedagodzy doskonale potrafią wykorzystać to, co otrzymują, dlatego stawiane są przed nimi wciąż nowe i coraz trudniejsze wyzwania. A my im w tym pomagamy. Prezentacja zastosowania sprzętu odbędzie się we wrześniu podczas 70 rocznicy SOSW Owińska.

W akcję zaangażowało się 10 Klubów Lions przy wsparciu 2 poznańskich firm: LC Poznań New Design, LC Poznań Rotunda, LC Leszno 2000, LC Krotoszyn, LC Szczecin Jantar, LC Poznań Polska, LC Kalisz Calisia, LC Poznań 1990, LC Poznań Patria, LC Poznań Polonia oraz firmy: RPC Bebo Sp. z o.o. I Klinika Kolasiński.

Pierwszy projekt sfinalizowany został 3 lata temu - był „POWIĘKSZALNIK W KAŻDEJ KLASIE”. Sfinansowało go 15 Klubów Lions i 2 młodzieżowe kluby Leo. Za kwotę bliską 120 tysięcy złotych zakupiliśmy 15 ELEKTRONICZNYCH POWIĘKSZALNIKÓW, umożliwiających słabo widzącym podopiecznym ośrodka prace z tekstem i operacje manualne. 50% tej sumy stanowił grant z Lions Club International Foundation. Wówczas największym zewnętrznym darczyńcą była firma TELL SA, dziś znana jako OEX SA. 

W imieniu koordynatorów Joanny Skorupskiej-Górskiej z naszego klubu i Past Gubernatora Daniela Wcisło z LC Poznań Rotunda dziękujemy wszystkim uczestnikom za współpracę, a za wsparcie Ani Guziałek Przewodniczącej Regionu i Zdzisiowi Ryszkowskiemu Past Gubernatorowi.

LC Poznań New Design (FB)

Polska Wigilia w Hanowerze dla Hospicjum Palium

12 grudnia 2015 roku o godzinie 17:00 w kościele Paulus Kirche w Hanowerze rozpoczął się jeden ze szczególnie wyjątkowych koncertów w historii lionizmu europejskiego. Polscy i niemieccy artyści, wolontariusze i goście spotkali się, by zebrać fundusze na rzecz poznańskiego Hospicjum Palium. To było również spotkanie trzech klubów Lions: niemieckiego LC Hannover Eilenriede oraz polskich LC Poznań Polska i LC Poznań New Design. Te dwa pierwsze łączy trwający ponad 10 lat jumelage.
W czerwcu ubiegłego roku w trakcie wizyty w Poznaniu przedstawiciele klubu hanowerskiego odwiedzili poznańskie Hospicjum Palium, którym z ogromnym sukcesem opiekuje się żeński klub LC Poznań New Design. Panowie byli pod ogromnym wrażeniem ciepłej i rodzinnej atmosfery, panującej w Hospicjum, poziomem opieki nad pacjentami oraz wolontariatu. Dr Thomas Buck – Chef Aktivity z LC Hannover Eilenriede, wpadł na pomysł, aby na bazie współpracy z LC Poznań Polska i przy współpracy z LC Poznań New Design zorganizować w Niemczech koncert charytatywny na rzecz polskiego Hospicjum.
Pomysł był karkołomny nie tylko ze względu na skalę, ale i ze względu na czas, gdyż koncert miał odbyć się za kilka miesięcy, w gorący czas przed Świętami Bożego Narodzenia. Ogromna praca włożona w organizację tego koncertu zaowocowała wydarzeniem o najwyższym poziomie kulturalnym oraz zbiórką ogromnej kwoty na rzecz Hospicjum. Ze strony polskiej całe przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: Prezydent Poznania – pan Jacek Jaśkowiak i Wicewojewoda Wielkopolski – pani Dorota Kinal, a ze strony niemieckiej wsparcia udzielili: Burmistrz Hanoweru - Thomas Herrmann, Prezydent Izby Lekarskiej Dolnej Saksonii - dr med. Martina Wenker oraz Prezydent Towarzystwa Chopinowskiego w Hanowerze – Sookie Schober.
Koncert miał również za zadanie przybliżyć mieszkańcom Hanoweru polską kulturę oraz wprowadzić ich w magiczny nastrój polskiej wigilii. Udało się to dzięki gospodarzowi koncertu, którym był Adrian Marius Grandt. Ten utalentowany i błyskotliwy członek LC Hannover Eilenriede poprowadził koncert w języku polskim i niemieckim, przygotował historyczne tło polskich kolęd i zwyczajów oraz wymyślił wyjątkową formułę przedstawienia. Adrian jest również uzdolnionym wokalistą.
Zgromadzeni goście obserwowali przygotowania typowej polskiej rodziny do wigilii, przy czym członkowie rodziny nakrywali do stołu, opowiadali o zwyczajach oraz śpiewali polskie i niemieckie kolędy. Adrian Marius Grandt był głową rodziny, Nicole Nieszporek była piękną polską żoną i matką, a w rolę synka wcielił się brawurowo Filip Badura. Towarzyszyły im występy artystów. Koncert otworzył Rethener Shantychor pod dyrekcją Wernera Frenzel (91 lat), następnie wystąpiły stypendystki Hanowerskiej Szkoły Muzycznej: sopranistki Martyna Cymerman oraz Urszula Cichocka. Potem wystąpili artyści „dla Hospicjum” czyli: Mariusz Wójtowicz (flet, cytra, śpiew), Michał Zator (harfa, śpiew) oraz solistka Natalia Kraśkiewicz-Wasilewska.
Dlaczego koncert w Hanowerze jest tak ważny dla idei lionizmu? Bo tylko Lioni mogą wpaść na pomysł, by pieniądze dla polskiego Hospicjum zbierać w protestanckim kościele w Niemczech. Ten pomysł wzniósł się ponad dziesiątki lat historii, która dzieliła oba kraje, zbudował most miłości, wzajemnego zrozumienia i wspólnych wartości. O tym mówił Prezydent LC Eilenriede Dr Jens Müller-Ziehm w trakcie swojego przemówienia. Burmistrz Hanoweru Thomas Herrmann podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy miastami partnerskimi, natomiast serce wszystkich zgromadzonych otworzyła Pani Pastor Anke Merscher-Schüler.
Dla nas Polaków tam zgromadzonych, postać kobiety-pastora była wspaniałym doświadczeniem. Pani Pastor mówiła o tym jak ważna jest pomoc i obecność drugiej osoby w trakcie ostatniej drogi każdego człowieka, podkreśliła wagę takich miejsc jak Hospicjum dla społeczeństwa. Mówiła o tym, co niesie ze sobą czas adwentu, o oczekiwaniu na niespodziewane, o otwarciu się na często trudną miłość do bliźniego, o lekcji człowieczeństwa i miłości, jaką są dla nas wszystkich współczesne wydarzenia polityczne i społeczne. Przypomniała też, że uchodźcy to nie obce tłumy, lecz pojedynczy ludzie ze swoją historią i bólem, idący po ratunek do nas Europejczyków. Kazanie na tak trudny temat nie wywołało konsternacji, lecz wzruszenie i refleksje w nas, tam obecnych.
Koncert okazał się wydarzeniem kulturalno-towarzyskim na miarę komercyjnej imprezy. Hanowerczycy przybyli tłumnie, przyciągnięci wigilijną obietnicą. Kościół był pełen, przybyło ponad 500 gości. Atmosfera była niepowtarzalna - dzieciaki baraszkowały swobodnie, starsi już godzinę przed rozpoczęciem zajęli miejsca. Momentem przełomowym był ten, kiedy cały kościół podzielił się polskim opłatkiem. Twarze się otwierały w uśmiechu, ludzie osamotnieni współczesnym brakiem kontaktu z drugim człowiekiem czuli się zjednoczeni miłością i wzajemną sympatią. Wśród gości było sporo osób starszych i samotnych, dla których czas Świąt jest szczególnie trudny. Jednakże magia wykreowana przez Adriana, artystów, Panią Pastor i samych obecnych zupełnie ich rozbroiła. Kulminacją koncertu był występ górali, którzy porwali cały kościół do wspólnej zabawy.
A potem rozpoczął się Jarmark Świąteczny obok kościoła, który wzorowo i nieodpłatnie przygotowali pracownicy Victor’s Residenz Margarethenhof, a pomagali im członkowie LC Poznań New Design oraz LC Poznań Polska. Na zewnątrz do stoisk z pierogami, kapustą oraz z grzanym winem i barszczem wigilijnym ustawiały się długie kolejki. W środku ogromnej sali parafialnej wolontariusze z poznańskiego Hospicjum pod wodzą szefowej Barbary Grochal obsługiwali stoły z wykwintnymi ciastami, rękodziełem oraz innymi świątecznymi przedmiotami, które goście mogli nabyć za przysłowiowe „co łaska” do puszki. Również Jarmark okazał się spektakularnym sukcesem. Czuć było, że atmosfera stworzona w trakcie koncertu przypomniała zgromadzonym - szczególnie dorosłym - o zapomnianej magii Bożego Narodzenia.

  1. Ile udało się zebrać dla Hospicjum? Kwota przekroczyła oczekiwania organizatorów, bo było to aż 10.000 Euro
  2. Czy Koncert Wigilijny w Hanowerze stanie się cykliczną imprezą? Oficjalnie nic nie wiadomo, jednakże źródła dobrze poinformowane potwierdzają to optymistyczne przypuszczenie!

Na szczególne podziękowania zasługują:

  • z ramienia LC Hanover Eilenriede: Adrian Marius Grandt, Stefan Schmädeke Sekretarz, Madan Aurora Koordynator Jumelage, Dr. Thomas Buck  Chef Aktivity, Dr. Jens Müller Ziehm Prezydent 2015/2016,
  • z ramienia LC Poznań New Design: Izabela Węgłowska-Ciszak Prezydent 2015/2016 i Joanna Skorupska-Górska Charter Prezydent;
  • z ramienia LC Poznań Polska: Jędrzej Jerzmanowski Prezydent 2015/2016, Artur Zamojski, Maciej Mizera i Marek Napiontek,

...a ja autorka tego artykułu życzę Wam drodzy Lioni i Przyjaciele pięknego i pracowitego Nowego Roku.

Gabriela Szymaszek
LC Poznań New Design

autor zdjęć: Iwona Paszkowska, Poznań

Projekt KIEKRZ - etap II

Ruchome laboratorium - efekty

Sprzęt dla Szpitala w Kiekrzu

W 1999 roku - z okazji 10-lecia ruchu Lions w Polsce - LC Poznań Polska zorganizował koncert charytatywny z udziałem Wiesława Ochmana, Elżbiety Stengert, Magdaleny Idzik oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.
Z koncertu pozyskano 12.000 zł, za które zakupiony został sprzęt dla Szpitala Rehabilitacyjnego w Kiekrzu k. Poznania.